Deneyimsel Perakende Pazarlama

Dilimize “Deneyimsel Perakende Pazarlama ” olarak çevrilen “Experimental marketing”, şirketlerin, müşterilerinin deneyimlerinden yararlanması esasına dayanıyor. Bu kavramın yaratıcıları söz konusu yaklaşımı şöyle anlatmaktadırlar: “Müşterilerin deneyimlerinin pazarlamada kullanılması esas alınmaktadır. Perakende Pazarlama cılar yıllardır müşteriye odaklanma konusunu işlemektedirler. Ancak, mevcut pazarlama kavramlarına bakıldığında, çoğunun ürün ve üretim odaklı oldukları görülür.

Bilgi teknolojileri, marka ve iletişim devrimleri öncesinde sanayi çağında, geliştirilen geleneksel pazarlama yaklaşımları günümüzün koşullarına pek uygun değildir. Deneyimsel pazarlama yaklaşımının, geleneksel yaklaşımdan farkı ise şöyle açıklanmaktadır: “Deneyimsel pazarlama, ürünün fonksiyonel özellikleri ve faydaları yerine, müşterinin deneyimlerini anlamaya odaklanır. Müşterilerin ürünün hangi özelliklerinden hoşlandığını ortaya çıkarır.

Örneğin, bir fast-food restoran zinciri, diğer fast-food zincirleriyle rekabet eder. Oysa günümüzde ise rekabetin sınırları çok daha genişlemiştir. Çünkü tüketicilerin aklına hızlı yemek denildiğinde sadece hamburger gelmemekte, başka seçenekler de düşünülmektedir.”

 

Hakkında MAĞAZACILIK YÖNETİMİ DANIŞMANLIK OFİSİ

http://www.magazacilikyonetimi.com/

Yorumlar kapatıldı.

    planlarınızı kısa sürede uygulamak için
     

    planlarınızı kısa sürede uygulamak için

    MAĞAZACILIK YÖNETİMİ DANIŞMANLIK OFİSİ
  • e-posta ile abone ol