Deneyimsel Perakende Pazarlama

Dilimize “Deneyimsel Perakende Pazarlama ” olarak çevrilen “Experimental marketing”, şirketlerin, müşterilerinin deneyimlerinden yararlanması esasına dayanıyor. Bu kavramın yaratıcıları söz konusu yaklaşımı şöyle anlatmaktadırlar: “Müşterilerin deneyimlerinin pazarlamada kullanılması esas alınmaktadır. Perakende Pazarlama cılar yıllardır müşteriye odaklanma konusunu işlemektedirler. Ancak, mevcut pazarlama kavramlarına bakıldığında, çoğunun ürün ve üretim odaklı oldukları görülür.

Bilgi teknolojileri, marka ve iletişim devrimleri öncesinde sanayi çağında, geliştirilen geleneksel pazarlama yaklaşımları günümüzün koşullarına pek uygun değildir. Deneyimsel pazarlama yaklaşımının, geleneksel yaklaşımdan farkı ise şöyle açıklanmaktadır: “Deneyimsel pazarlama, ürünün fonksiyonel özellikleri ve faydaları yerine, müşterinin deneyimlerini anlamaya odaklanır. Müşterilerin ürünün hangi özelliklerinden hoşlandığını ortaya çıkarır.

Örneğin, bir fast-food restoran zinciri, diğer fast-food zincirleriyle rekabet eder. Oysa günümüzde ise rekabetin sınırları çok daha genişlemiştir. Çünkü tüketicilerin aklına hızlı yemek denildiğinde sadece hamburger gelmemekte, başka seçenekler de düşünülmektedir.”

 

paylaş...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone
adminator

Hakkında adminator

Perakendede tesadüfler yoktur.. Perakende Bir bilimdir. • Bu bilim,akademik temellere dayanır dünyanın kendi ve güneşin etrafında dönüşü gibi birbirini andıran tekrarların döngüsel hareketi olup bilimsel yaklaşımla açıklanabilir. • bizden önce ve sonra yapılan araştırmalarla deneyler yapılarak vakit geçirilmeden uygulanmalıdır. • her uygulama yeniden gözden geçirilerek eksiklikleri tamamlanmalıdır.perakende sürekli değişir döngüseldir. • bunun farkında olarak oluşturulacak sistemlerle perakende biliminin daha ileriye taşınmasını sağlayacağız. ve buna gönüllüyüz kararlıyız MECHUL PERAKENDE GÖNÜLLÜLERİ HAREKETİ

Bir Cevap Yazın

  • e-posta ile abone ol